Рецепти
Овошна векна Ана Ристеска

Со овој рецепт добивате 2 неодоливо вкусни векни од суво овошје и ореви кои се одличен десерт за ова време од годината 🙂

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Суви урми(50 Грама)

Суви смокви(50 Грама)

Јаболко(суво 50 Грама)

Круша(сува 50 Грама)

Суви кајсии(40 Грама)

Ореви(60 Грама)

Суви сливи(40 Грама)

Суво грозје(30 Грама)

Шеќер(25 Грама)

Мед(25 Грама)

Бренди(60 Милилитри)

Квасец(5 Грама)

Брашно(80 Грама)

Сол(2 Грама)

Млеко(50 Милилитри)

Шеќер(за сирупот 50 Грама)

Вода(за сирупот 30 Милилитри)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 90 минути

Денот претходно.

  1. Исечкајте ги овошјата и јатките на мали коцки со иста големина и измешајте ги со шеќерот, медот и алкохолот. Ставете ги во затворена пластична кутија.

Дента на спремањето.

  1. Во сад со миксер матете ги брашното, квасецот, солта и млекото.
  2. Месете го тестото со рака додека не стане мазно.
  3. Замотајте го тестото во крпа, ставете го на топло место и оставете да порасне.
  4. Постепено додавајте ја смесата со исечканото овошје во тестото и месете со рака.
  5. Кога убаво ќе го измесите поделете го на парчиња од по 300 грама.
  6. Работата површина намачкате ја со масло и формирајте издолжени векни со рацете.
  7. Ставете ги на тава за печење која е обложена со хартија за печење.
  8. Декорирајте ги векните по желба.
  9. Оставете тестото да одмори половина час, а потоа печете го во загреана рерна на 160-170 степени 45-50 минути.
  10. Шеќерот и водата ставете го во сад и оставете да почнат да вријат. Премачкајте ги овошните векни само што ќе ги извадите од печење.
Сиров чоколаден тарт
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Колач со круши и бадеми
Оревки
Сусам топчиња
Колачиња зелени елки
Цимет ѕвездички
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Торта фантазија
Ролат со кокос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*