Рецепти
Ролат со кокос Ана Ѓорова

Вкусен десерт што е одличен за по ручекот со шолја кафе

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мелени бисквити(250 Грама)

Шеќер во прав(500 Грама)

Какао(1-2 Супени лажици)

Млеко(2-3 Чаши)

Кокос(250 Грама)

Жолчка од јајце(2 )

Маргарин(150 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Бисквитите се мелат и се ставаат заедно со 250 шеќер во прав и какаото во сад.
  2. Потоа постепено се додава млекото (прво додајте 2 чаши, а доколку смесата е многу цврста, додајте уште 1 чаша млеко). Измешајте и оставете ја смесата настрана.
  3. Во друг сад измешајте ги кокосот, останатите 250 г од шеќерот во прав и маргаринот, па додајте 2 жолчки и замесете убава смеса. Откако убаво ќе ја измешате, ставете ја настрана.
  4. Земете ја црната смеса и ставете ја на работна маса врз алуминиумска фолија за да не се лепи.
  5. Расплескајте ја и расукајте ја во правоаголна форма, па врз неа ставете ја белата смеса.
  6. Белата смеса исто така расплескајте ја колку што е црната коцка, па двете заедно завиткајте ги во ролат.
  7. Ролатот ставете го во фрижидер да се стегне, потоа исечете го на парчиња и послужете.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: