Рецепти
Банана залчиња Ана Ристеска

Не знаете што со постарите банани? Направете летна здрава и освежителна ужинка за 15 минути и уживајте

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Банана(2 )

Путер од кикирики-органски(по желба )

Какао(4 Супени лажици)

Мед(2 Супени лажици)

Кокосово масло(1/2 Чаша)

Таан од сусам(2 Супени лажици)

Сол(по желба )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 15 минути

  1. Бананите исечкајте ги на кругчиња и наредете ги на чинија која е обложена со хартија за печење.
  2. Врз секое парче банана ставете малку путер од кикирики и ставете ги во замрзнувач 1 час.
  3. Кратко пред да ги извадите од фрижидер направете го чоколадниот прелив.
  4. Измешајте ги заедно какаото, кокосовото масло, медот и таан од сусам. Прелијте ги бананите со чоколадото, одозгора ставете малку сол и вратете ги во замрзнувач.
  5. Чувајте ги во фрижидер и имајте готова ладна ужинка во секое време.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: