MoeMeni
Рецепти
Бротчиња со мелено месо Ана Ѓорова

Одлични како додаток на трпезата за разни пригоди

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(500 Грама)

Јајце(2 )

Путер(60 Грама)

Квасец(1 свеж )

Шеќер(1 Супена лажица)

Млеко(250 мл млако )

Мешано мелено месо(250 Грама)

Кромид(1 Главица)

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

 1. Кромидот ситно исечкајте го и додајте го во сад со меленото месо.
 2. Зачинете со сол и бибер и замесете ја смесата со рака додека да се соедини.
 3. Од смесата формирајте 10 топчиња.
 4. Квасецот изронете го и додајте го во садот со брашното, шеќерот и путерот. Додајте 1 јајце и 1 белка, посолете, додајте го млакото млеко и со рака замесете тесто.
 5. Тестото оставете го да стасува 30 минути.
 6. Стасаното тесто размесете го на набрашнета работна маса и исечете го на половина.
 7. Од првото парче тесто на набрашнета површина со сукало развлечете кора.
 8. Со чаша вадете 5 тркалезни форми. Првата со сукало развлечете ја во коричка.
 9. На средината ставете едно топче од мелено месо и свиткајте ги краевите на коричката кон внатрешноста, формирајќи го бротчето.
 10. На истиот начин формирајте ги сите бротчиња.
 11. На страната од каде што е топчето од мелено месо ставете ги да се пржат во поголема количина загреано масло во тава на оган.
 12. Откако ќе поруменат од двете страни, ставете ги врз чинија обложена со хартија.
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп
Суви колачи со лешници
Цимет ѕвездички

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: