Рецепти
Мафини со јајца и зеленчук Ана Ѓорова

Вкусен појадок полн со протеини за одлично започнување на денот

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Масло(1 Супена лажица)

Кромид(1 Главица)

Црвена бабура(1 )

Морков(3-4 )

Свежи шампињони(170 Грама)

Суво оригано(1 Кафена лажица)

Лук во прав(1/2 Кафена лажица)

Црвен пипер(1/4 Кафена лажица)

Буковец(1/4 Кафена лажица)

Спанаќ(280 Грама)

Сирење(или урда 450 грама )

Јајце(7 )

Рендан кашкавал(140 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Загрејте ја рерната на 190 степени.
  2. Во тава на умерен оган загрејте масло и пропржете ги сечканиот кромид, пиперката и морковите (морковите може и рендани). Гответе ги додека малку омекнат, околу 7-10 минути.
  3. Потоа додајте ги сечканите печурки и гответе додека да испуштат течност, околу 5 минути.
  4. Зачинете со оригано, лук во прав, црвен пипер и буковец.
  5. Додајте го свежиот исечкан спанаќ и гответе додека течноста од спанаќот се апсорбира. Тргнете од оган.
  6. Во друг поголем сад со виљушка изматете ги сирењето (може и урда), јајцата и ренданиот кашкавал, па додајте ги кај зеленчуците.
  7. Смесата претурете ја во намастени калапи за мафини и печете ги во веќе загреаната рерна околу 25-30 минути.
  8. Пред сервирање, оставете ги малку да се оладат, па послужете ги со ајвар и сирење.
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Туна ќофтиња
Пилешко во павлака
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Салата со праз и сирење
Резанки од палачинки
Ќофтиња од карфиол
Пилешко рижото со грашок
Салата од брокула со прелив од јогурт
Мафини со јајца и зеленчук
Меки чоколадни бомбици
Сикма
Полнети печурки со лук и магдонос
Крап на кромид (посно)
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Птичјо гнездо
Пикантни шпагети со модар патлиџан
Похувани пиперки со туна и ориз
Школки во путер
Овошна салата со мед и ореви
Пржен пинџур
Макарони салата со туна и ленено семе
Колачи со банана и ленено семе
Ќофте од спанаќ
Ориз со ананас
Ледени банани
Снежни конуси од лимон
Здрава каша
Доматна чорба со црвена леќа

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: