Рецепти
Палачинки со спанаќ и кашкавал Ана Ѓорова

Одлична комбинација за неодолив вкус

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(100 Грама)

Млеко(1,5 Децилитар)

Јајце(2 )

Сол

Спанаќ(700 Грама)

Кашкавал(200 Грама)

Брашно(20 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Во сад изматете ги јајцата со прстофат сол со жица за матење или со миксер.
  2. Во друг сад измешајте ги брашното и млекото, па префрлете ги во садот со јајцата и добро изматете ја смесата да нема грутки.
  3. Од смесата во намастена тава пржете палачинки од двете страни.
  4. Спанаќот добро измијте го и ставете го да се вари во тенџере со солена вода.
  5. Потоа исцедете го и исечкајте го, па пропржете го во тава со 20 г путер и малку млеко колку да добие мирис.
  6. Палачинките наполнете ги со смесата од спанаќ, додајте кашкавал исечен на коцки, свиткајте ги и наредете ги врз намастен плех. Одозгора, по желба, може да изрендате уште кашкавал.
  7. Печете ги во претходно загреана рерна на 180 степени, 10-15 минути.
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Туна ќофтиња
Пилешко во павлака
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Салата со праз и сирење
Резанки од палачинки
Ќофтиња од карфиол
Пилешко рижото со грашок
Салата од брокула со прелив од јогурт
Мафини со јајца и зеленчук
Меки чоколадни бомбици
Сикма
Полнети печурки со лук и магдонос
Крап на кромид (посно)
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Птичјо гнездо
Пикантни шпагети со модар патлиџан
Похувани пиперки со туна и ориз
Школки во путер
Овошна салата со мед и ореви
Пржен пинџур
Макарони салата со туна и ленено семе
Колачи со банана и ленено семе
Ќофте од спанаќ
Ориз со ананас
Ледени банани
Снежни конуси од лимон
Здрава каша
Доматна чорба со црвена леќа

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: