Рецепти
Пилешка тава со сланина Ана Ѓорова

Послужете го јадењето со пире, пекарски компир или варен зеленчук по желба

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пилешко месо(700-800 Грама)

Праз(2 страка )

Димена сланина(250 Грама)

Вода(250-300 Милилитри)

Ориз(150 Грама)

Вегета

Сол

Бибер

Црвен пипер(1 Супена лажица)

Брашно(2 Супени лажици)

Рендан кашкавал(150 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Пилешкото месо сварете го во солена вода, исчистете го од кожата и коските и оставете го настрана.
  2. Празот исчистете го и измијте го, ситно исечкајте го и ставете го во тавче со масло да се пржи.
  3. Чадената сланина исечкајте ја на коцки и додајте ја кај празот да се запржи.
  4. Се приготвува лесна запршка од две лажици брашно и една лажица црвен пипер.
  5. Во тепсија за печење или во земјена тава распоредете го месото, додајте ги испржениот праз и сланина, полејте ги со запршката и измешајте.
  6. Додајте ги оризот, зачините и водата, па ставете ја тавата во рерна да се пече.
  7. Кога ќе биде запечена тавата, посипете со ренданиот кашкавал и оставете да се допече уште пет минути во рерна колку да се растопи кашкавалот.
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Француско „селско“ месо
Вкусна димена салама
Кнедли од џигер
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Посна сарма со праз и шампињони
Пилешко во павлака
Филе Велингтон
Тестенини со сос од туна
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: