MoeMeni
Рецепти
Салата од макарони со кисели краставички и сирење Ана Ристеска

Прелесна салата со макарони која може да биде и одличен ручек или вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кисели краставички(250 Грама)

Макарони(ситни 400 Грама)

Лимон(1 Супена лажица)

Масло

Сол

Бибер

Сирење(200 Грама)

Мајонез(250 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецпт се потребни помалку од 40 минути

 1. Во теџере на оган со зовриена и посолена вода во која сме додале масло за јадење ги ставаме макароните да се варат.
 2. Сварените макарони ги истураме во цедалка и ги плакнеме со студена вода.
 3. Лимонот го цедиме во цедалка.
 4. Исцедените макарони ги ставаме во поголем длабок сад.
 5. Наросуваме мелен црн пипер.
 6. Посолуваме.
 7. Го додаваме ориганото.
 8. Потоа во садот ги додаваме киселите краставички, мајонезот и сирењето.
 9. Мешаме со лажица.
 10. Чинијата за сервирање ја украсуваме со листови зелена салата.
 11. На чинијата ја нанесуваме салатата.
Салата со соја и шампињони
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Малиџано салата
Салата со праз и сирење
Салата со карфиол и маслинки
Салата со компири и туна
Посна руска салата
Брза салата од брокула
Салата со урда и праз
Кинеска салата
Бела салата
Салата со туна и грашок
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Салата од брокула со прелив од јогурт
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Макарони салата со горгонзола
Свечена слоевита салата
Салата од пченка
Салата со јајца, грашак и месо
Салата со спанаќ, туна и јајца
Салата од леќа и пченица
Макало од кисело млеко
Медитеранска паста салата
Крем салата со сирење и шампињони
Ориз салата со павлака
Крем салата со модри патлиџани
Бела салата
Салата од зелка и целер

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: