Рецепти
Колач со рогач Ана Ѓорова

Лесен, брз и вкусен домашен колач – совршен за по ручекот

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Шеќер(2 Чаши)

Млеко(1 Чаша)

Масло(1 Чаша)

Рогач(100 Грама)

Брашно(10-12 Супени лажици)

Прашок за печиво(1 ќесичка )

Црно чоколадо(100 Грама)

Масло(2 лажици за глазурата )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Јајцата и шеќерот добро се матат, па се додаваат маслото, млекото, рогачот и брашното помешано со прашокот за печиво.
  2. Се меша добро за да не останат грутки, се истура во помала тепсија и се пече на 180 степени околу 30 минути.
  3. Чоколадото се растопува со малку масло, па се прелива врз испечениот колач и се остава глазурата да се излади.
  4. Изладениот колач се сече на коцки и се полсужува.
Јафа бомбици
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: