Рецепти
Пијана скуша Ана Ѓорова

Скушата на овој начин е многу вкусна, а едноставна и одлична за семеен ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 3 часа

  1. Најпрво главиците кромид се сечкаат на кругови и се редат во огноотпорна тава за печење, сè додека се покрие целото дно.
  2. Ситно се сечка и магдоносот, како и чешнињата лук.
  3. Рибите претходно треба да бидат добро исчистени и измиени. Се засекуваат преку средината и се полнат со сечканиот магдонос и со ситно сечканиот лук.
  4. Потоа се премачкуваат со вегетата и се посолуваат.
  5. Така наполнетите скуши се редаат врз сечкниот кромид во огноотпорната тава за печење.
  6. Се додава една до две чаши бело вино, потоа една чаша вода и малку масло. Садот се покрива со огноотпорниот капак.
  7. Така приготвени скушите се печат во загреана рерна околу 2 часа, а во меѓувреме кога ќе заруменат од едната страна, се превртуваат да се запечат од другата страна.
  8. Може да ги сервирате со варени компири.
Шери бомбици
Боранија со чедена сланина и компири
Подварок со куркума
Печурки со јајца
Крем супа од тиква и компир
Бурек коцки
Макало од кисело млеко
Печени фалафел ќофтиња со сос
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Полнето свинско филе
Чорба од пилешки гради
Печурки во крцкаво тесто
Турски ѓевречиња (посно)
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Паприкаш од пржени ќофтиња
Чорба со печурки и чадена сланина
Супа од пилешки дроб
Сутлијаш со банана
Макарони со чадено месо
Пиле полнето со печурки
Крем салата со сирење и шампињони
Крем салата со модри патлиџани
Мусака со чадена сланина и печурки
Школки во вински сос
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Домашно кисело млеко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: