Рецепти
Солен куглов со шунка Ана Ѓорова

Едноставен рецепт за вкусно предјадење со кој нема како да погрешите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 )

Кисело млеко(50 Милилитри)

Сирење(50 Грама)

Шунка(50 Грама)

Магдонос(малку )

Брашно(10 Супени лажици)

Масло(30 Милилитри)

Прашок за печиво(1 )

Сол(малку )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Сирењето и шунката исечкајте ги на мали коцки. Магдоносто ситно исечкајте го.
  2. Јајцата изматете ги во подлабок сад, па додајте ги киселото млеко, сирењето, шунката, магдоносот, маслото, брашното измешано со прашокот за печиво и малку сол.
  3. Смесата убаво измешајте ја со дрвена лажица додека стане хомогена.
  4. Калапот за куглов премачкајте го со масло, а потоа ставете и малку брашно за да не се залепи смесата. Истурете ја смесата во калапот.
  5. Рерната се загрева на 200 степени и се става кугловот да се пече околу 30 минути или додека добие убава, румена боја.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: