Рецепти
Мини чизкејк со јогурт Ана Ѓорова

Лесен, непечен десерт со јагоди што е одличен за летните денови

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Бисквити(60 Грама)

Путер(25 Грама)

Крем сирење(200 Грама)

Јогурт(125 Милилитри)

Шеќер во прав(30 Грама)

Екстракт од ванила(1 Супена лажица)

Желатин(10 Грама)

Јагоди(120 Грама)

Шеќер(30 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 4 часа

  1. Сомелете ги бисквитите, а путерот стопете го. Потоа добро со лажица измешајте ги во еден сад.
  2. Во калап за мафини (за 6 мафини) ставете хартиени кошнички и на дното од секоја натапкајте ја смесата со бисквити. Оставете да се олади во фрижидер околу 30 минути.
  3. Во меѓувреме подгответе го кремот: малку од желатиот (останатиот дел е за слојот од јагоди) растопете го во тенџере со малку вода на тивок оган и измешајте го со екстрактот од ванила.
  4. Во друг сад изматете ги со мискер крем сирењето, шеќерот во прав и јогуртот и додајте го желатинот, па измешајте со лажица.
  5. Смесата ставете ја во кошничките за мафини врз основата од бисквити. Ставете во фрижидер уште 2 часа.
  6. Јагодите измијте ги и исчистете ги и ставете ги во мало тенџере на рингла со шеќерот. Гответе ги на умерен оган 5-10 минути и потоа изблендирајте ги за да добиете пире.
  7. Останатиот желатин додајте го во јагодите додека се уште топли и мешајте да се растопи. Оставете ја смесата да се олади.
  8. Додајте ја врз слојот од крем и повторно вратете ги колачите во фрижидер да се оладат околу 1 час.
Топчиња од палента
Пилешко во павлака
Потпечен карфиол
Колач со рогач
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Ѓевречиња од мелено месо
Ленени погачици
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Печен ослиќ со брокула
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Торта со цели печени јаболки
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: