Рецепти
Пилешки прсти во рерна Ана Ѓорова

Крцкави пилешки прсти што може да ги послужите со павлака или со омилениот сос. Добар апетит!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пилешки гради(1 Килограм)

Лебни трошки(200 Грама)

Кисела павлака(200 Грама)

Мајонез(2 Супени лажици)

Сусам(200 Грама)

Црвен пипер(1/2 Супена лажица)

Суво оригано(1/2 Супена лажица)

Сенф(1 Супена лажица)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Пилешките гради исечете ги на тенки, долгнавести парчиња и ставете ги во сад.
  2. Во садот додајте ги павлаката, сенфот, мајонезот, ориганото, црвениот пипер, сол и бибер.
  3. Убаво измешајте и оставете го месото да постои во маринадата 5 часа.
  4. Потоа извалкајте ги пилешките прсти едно по едно во лебни трошки, измешани со сусам и редете ги во тава обложена со хартија за печење.
  5. Печете ги пилешките прсти во претходно загреана рерна на 210°C околу 45 минути.
Боранија со чедена сланина и компири
Подварок со куркума
Вегетаријански лазањи
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Мешана тава со месо и печурки
Полнето свинско филе
Чорба од пилешки гради
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Паприкаш од пржени ќофтиња
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Пиле полнето со печурки
Свинско печено во маринада
Мусака со чадена сланина и печурки
Школки во вински сос
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Овчарска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Октопод во бело вино
Крап на кромид (посно)
Јунешки гулаш во црвено вино
Пилешка пепиторија
Домашни канелони со печурки и бешамел сос
Пилешки крилца со сусам
Варени ќофтиња со ориз
Компири во кремаст сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: