Рецепти
Мухалебија Ана Ѓорова

Пудинг со арома на кокос за вкусен десерт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Млеко(1 Литар)

Брашно(2 Чаши)

Шеќер(2,5 Чаши)

Путер(1 Супена лажица)

Ванилин шеќер(1 )

Кокосово брашно

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 15 минути + 3 до 4 часа во фрижидер

  1. Млекото, брашното и шеќерот се ставаат во тенџере на оган да зовријат.
  2. Откако смесата малку ќе зоврие, се додаваат 1 лажица путер и 1 ванилин шеќер и убаво се меша.
  3. Кога смесата ќе зоврие, се трга од оган и се претура во филџани, претходно намокрени со вода.
  4. Се оставаат во фрижидер 3-4 часа, потоа внимателно се превртуваат врз чинија и се валкаат во кокосово брашно.
Јафа бомбици
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: