Рецепти
Бомбици со суви кајсии и со лешници Ана Ристеска

Брзи и лесни бомбици кои се одличен десерт за секаква пригода

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Суви кајсии(200 Грама)

Сечкани ореви(200 Грама)

Мармалад од кајсии(4 Супени лажици)

Лешник

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Кајсиите ситно се сечкаат и се ставаат во еден сад.
  2. Оревите исто така ситно се сечкаат и се додаваат кај кајсиите.
  3. Во истиот сад се додаваат четири лажици мармалад од кајсии и добро се меша, па се остава смесата да се одмори 20 минути.
  4. Од смесата се прават бомбички (или колачиња во каков сакате облик), потоа се валкаат во сечканите лешници и се редат на чинија за колачи.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: