Рецепти
Мини палачинки со крем Ана Ѓорова

Палачинки што ќе ги обожаваат сите членови во семејството! Згответе им со љубов 🙂

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(2 )

Шеќер(50 Грама)

Брашно(100 Грама)

Мед(1 Кафена лажица)

Прашок за печиво(1 Кафена лажица)

Вода(2 Супени лажици)

Еурокрем(100 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Во сад со миксер изматете ги шеќерот и јајцата.
  2. Потоа додајте го брашното измешано со печивото и измешајте со жица за матење додека смесата се соедини.
  3. Додајте го и медот, па повторно измешајте. Додајте и малку вода (околу 2 лажици) колку да се разреди смесата.
  4. Во тава ставете околу лажица и пол од смесата и пржете ги од двете страни како класични палачинки.
  5. Половина од палачинките премачкајте ги со крем и поклопете ги со другата половина, па послужете ги со чаша млеко.
Куглов со ореви и чоколадо
Тава со свинско месо и печурки
Триаголници со јаболки и ореви
Чај со брусница и зачини
Пилешко во павлака
Потпечен карфиол
Колач со рогач
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Тробоен куглов
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Торта со цели печени јаболки
Пица од карфиол
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Посен колач со јаболко и банана
Мариниран ослиќ (посно)
Кекси со лешници
Корнфлекс пита
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Кокос коцки
Праз во рерна со козјо сирење

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: