Рецепти
Овошна векна Ана Ристеска

Со овој рецепт добивате 2 неодоливо вкусни векни од суво овошје и ореви кои се одличен десерт за ова време од годината 🙂

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Суви урми(50 Грама)

Суви смокви(50 Грама)

Јаболко(суво 50 Грама)

Круша(сува 50 Грама)

Суви кајсии(40 Грама)

Ореви(60 Грама)

Суви сливи(40 Грама)

Суво грозје(30 Грама)

Шеќер(25 Грама)

Мед(25 Грама)

Бренди(60 Милилитри)

Квасец(5 Грама)

Брашно(80 Грама)

Сол(2 Грама)

Млеко(50 Милилитри)

Шеќер(за сирупот 50 Грама)

Вода(за сирупот 30 Милилитри)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 90 минути

Денот претходно.

 1. Исечкајте ги овошјата и јатките на мали коцки со иста големина и измешајте ги со шеќерот, медот и алкохолот. Ставете ги во затворена пластична кутија.

Дента на спремањето.

 1. Во сад со миксер матете ги брашното, квасецот, солта и млекото.
 2. Месете го тестото со рака додека не стане мазно.
 3. Замотајте го тестото во крпа, ставете го на топло место и оставете да порасне.
 4. Постепено додавајте ја смесата со исечканото овошје во тестото и месете со рака.
 5. Кога убаво ќе го измесите поделете го на парчиња од по 300 грама.
 6. Работата површина намачкате ја со масло и формирајте издолжени векни со рацете.
 7. Ставете ги на тава за печење која е обложена со хартија за печење.
 8. Декорирајте ги векните по желба.
 9. Оставете тестото да одмори половина час, а потоа печете го во загреана рерна на 160-170 степени 45-50 минути.
 10. Шеќерот и водата ставете го во сад и оставете да почнат да вријат. Премачкајте ги овошните векни само што ќе ги извадите од печење.
Весела торта
Пуслици со ореви
Посни медени колачи
Суви колачи со лешници
Овошна векна
Колач од дуњи
Шеќерни јаболки
Лимон-колач
Руски колач со афион
Чоколаден куглоф
Туткана гибаница
Посен колач со кафе
Посен колач со мармалад од сливи
Колач со медени срца
Цимет ролнички со бадеми
Жолт куглов колач
Бисквит торта со јаболки
Пудинг колач со јаболки
Колач од моркови со крем
Чоколаден колач со јаболки и ореви
Еврејски колач
Француски штангли
Штангли со костен и чоколадо
Алегро колач
Бабин колач со јаболко
Блум штангли
Шербет пита со јаболки
Баклава со рогач и јаболки
Улутма од ореви
Лешник коцки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: