Рецепти
Руска пита со ореви и чоколадо Ана Ристеска

Фотографијата кажува сè. Неодоливо вкусно 🙂

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Путер(250 Грама)

Јајце(9 )

Шеќер во прав(100 Грама)

Лимон(1 )

Рум(1 Супена лажица)

Брашно(350 Грама)

Шеќер(200 Грама)

Мелени ореви(250 Грама)

Чоколадо од какао(100 Грама)

Брашно(3 Супени лажици)

Ванилин шеќер(1 )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 80 минути

  1. Кршиме 8 јајца и ги делиме белките од жолчките.
  2. Во садот со жолчките ги додаваме путерот и шеќерот во прав. Матиме со миксер. На покрупната страна од рендето во садот рендаме кора од лимон. Додаваме 350 г брашно и румот. Го месиме тестото со рака додека не се соедини.
  3. Со миксер ги матиме белките и го додаваме шеќерот. Откако ќе се растопи ги додаваме оревите и ванилиниот шеќер. На покрупната страна од рендето во садот ја рендаме чоколадата. Додаваме 3 лажици брашно и мешаме додека филот не се соедини.
  4. На набрашнета работна површина од половина од тестото со сукало развлекуваме кора. Ја ставаме во тркалезна тава за печење намрсена со путер. Врз кората го нанесуваме филот.
  5. Од преостанатото тесто развлекуваме кора и ја ставаме во тавата. Преостанатото јајце го матиме со виљушка и со четка ја премачкуваме питата.
  6. Ја ставаме тавата во рерна и печеме 45 минути на 200 степени и ја вадиме од рерна.
  7. Питата ја вадиме од тавата и ја сечеме на триаголни парчиња.
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Колачиња зелени елки
Кростата од бадеми со мармалад
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Колач со рогач
Благи кифлички со вино
Тробоен куглов
Ролнички со соја, праз и печурки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Највкусни крофни
Штрудлички со јаболко (посно)
Посен колач со јаболки и рум
Обланди со бисквити и чоколадо
Чоколадни урми
Нескафе бомбици
Ролат со урми
Овесни колачиња со цимет и мед
Солени крофни
‘Ржан леб со семки од тиква
Колач со јаболки и бадеми
Крем бомбици
Куглоф со три фила
Овошен колач
Бајадера од урми и кикирики
Колач со млеко од соја
Брз колач со јаболко
Сочен чоколаден колач

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: