Рецепти
Тава пилешко со бешамел сос Ана Ѓорова

Специјалитет од пилешко месо со бешамел сос, печурки и кашкавал што ќе го обожавате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пиле(1 )

Маринирани шампињони(1 тегла )

Павлака(300 Милилитри)

Кашкавал(200 Грама)

Брашно(3 Супени лажици)

Масло

Млеко(2 Децилитри)

Сол

Бибер

Вегета

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Кокошката се сече на парчиња и се вари.
  2. Потоа откако ќе се свари, се двои месото од коските, па се пржи во малку масло.
  3. И печурките се пропржуваат во малку масло, па откако ќе го наредите месото во тепсијата, одозгора се редат и печурките.
  4. Одозгора се истура бешамел сосот што се подготвува на следниот начин: во тава се пржат 3 лажици брашно со масло, потоа се додаваат млекото и течноста од варената кокошка (2 дл).
  5. Потоа се полева со павлака која убаво се распоредува.
  6. Тепсијата се става во загреана рерна и се пече околу 15 минути додека течноста убаво се разлее.
  7. Се вади тепсијата од рерна и се ренда одозгора кашкавал, па се враќа да се допече.
  8. Јадењето е готово кога одозгора ќе биде убаво заруменето.
Тава ориз на кочански начин
Шпагети со пилешки сос
Ципура на жар
Затворени пици со шампињони
Боранија со чедена сланина и компири
Подварок со куркума
Вегетаријански лазањи
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Мешана тава со месо и печурки
Полнето свинско филе
Чорба од пилешки гради
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Паприкаш од пржени ќофтиња
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Пиле полнето со печурки
Свинско печено во маринада
Мусака со чадена сланина и печурки
Школки во вински сос
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Овчарска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Октопод во бело вино
Крап на кромид (посно)
Јунешки гулаш во црвено вино
Пилешка пепиторија

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: