Рецепти
Пилешки крилца со сусам Ана Ѓорова

Пилешкото месо со соја сос е хит во азиската кујна, а овој рецепт за крцкави крилца ќе ве остави без здив

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пилешки крилца(12 )

Сусам(2 Супени лажици)

Млад кромид(3 )

Пченкарно брашно(3 Супени лажици)

Лук(3 Чешниња)

Горчлив ликер(или вињак 2 лажици )

Соја сос(2 Супени лажици)

Шеќер(1 Супена лажица)

Коцка за супа-пилешка(1 )

Црвен пипер(1 Супена лажица)

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Половина од исечканиот лук измешајте го со вињакот, соја сосот, шеќеротсол, бибер и црвениот пипер.
  2. Крилцата исечете ги на половина и оставете ги во садот со маринадата да отстојат преку ноќ во фрижидер.
  3. Утредента во тенџере со зовриена вода на оган ставете ја коцката супа да се вари.
  4. Во друга тава на оган (без масло) потпечете го сусамот.
  5. Садот од крилцата извадете го од фрижидер.
  6. Додајте 2 лажици масло и пченкарното брашно и промешајте. Пржете ги крилцата на загреано масло во вок тава на оган. Откако ќе поруменат, извадете ги од тавата.
  7. Во вок тавата на оган ставете го преостанатиот лук да се запржи заедно со сечкан млад кромид.
  8. Откако ќе омекнат, вратете ги крилцата и налејте 250 мл супа од коцка.
  9. Откако сосот ќе ја добие потребната густина, тргнете ја тавата од оган.
  10. Послужете ги крилцата во сосот со уште сечкан млад кромид.
Пилешко со брокули и соја сос
Пикантно пилешко во слатко-кисел сос
Полнети ролнички со месо и зеленчук
Филипински лумпии
Пилешко на индиски начин
Пилешки крилца со сусам
Оризова каша
Пилешко со нудлс
Харусаме со свинско месо
Корејска чорба со тофу
Палачинки со млад кромид
Суши Нори
Кинеско свинско со ананас
Салата од печен наут со кељ
Кинески погачки (посно)
Чанамасала
Златно млеко
Зелка салата со сусам и ѓумбир
Говедско месо на монголски начин
Ориз со печурки
Пападичад
Малајтика
Пржено пилешко со киви
Теријаки сос
Тајландска супа од кокос и пилешко месо
Свинско филе на индонезиски начин
Баба гануш (хроно)
Индиски леб
Пудинг од моркови
Слатко-кисели пилешки топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: