Рецепти
Вафли со боровинки Ана Ѓорова

Овошни вафли за вкусен појадок – послужете ги со чаша млеко и уживајте!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(310 Грама)

Шеќер(3 Супени лажици)

Ванилин шеќер(2 Пакувања)

Прашок за печиво(1 Кафена лажица)

Сода бикарбона(малку )

Сол(1/2 Кафена лажица)

Масло(125 Милилитри)

Млеко(300 Милилитри)

Замрзнати боровници(120 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Во сад соединете ги брашното, шеќерот, ванилиниот шеќер, прашокот за печиво, содата и солта.
  2. Потоа додајте ги маслото и млекото и измиксајте со миксер за смесата да се соедини, потоа со лажица измешајте ги боровинките (претходно малку одмрзнати на собна температура).
  3. Со помала црпалка нанесувајте од смесата и печете во апарат за вафли (претходно премачкајте го со масло и уште 2-3 пати за време на печењето на вафлите) додека добијат златножолта боја.
  4. Пред послужување, готовите вафли може да ги поросите со шеќер во прав или со јаворов сируп или мед.
Овошен киноа појадок
Овесни палачинки со банана
Здрава проја со тиквички
Овесни колачиња
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Ленени погачици
Палачинки од сладок компир
Утринска каша од овес и чиа
Корнфлекс пита
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Проја мафини со брокула
Солени крофни
Мафини со рибизли
‘Ржан леб со семки од тиква
Полнети проја погачки
Вафли со боровинки
Растурен омлет со печурки и со гауда
Мини палачинки со спанаќ
Двоен солен ролат
Мафини со јаболки и моркови
Омлет со печурки и чадена сланина
Кифли со виршла и кашкавал
Домашна гужвана пита
Куглов колач со јогурт
Тесто без јајца
Воден бурек
Пекарски земички
Мафини со јајца и зеленчук
Печурки со спанаќ и пилешко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*