Рецепти
Двоен солен ролат Ана Ѓорова

Солен ролат од лиснато тесто што може да го подготвите за појадок, предјадење или вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Лиснато тесто(500 Грама)

Свежи шампињони(500 Грама)

Кисела павлака(300 Грама)

Ајвар(7 Супени лажици)

Мајонез(250 Грама)

Кромид(1 Главица)

Сенф(1 Супена лажица)

Жолчка од јајце(1 за премачкување )

Сусам

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Кромидот пржете го во загреано масло во тава на оган, а откако ќе омекне, додајте ги шампињоните исечкани на листови. Зачинете со сол, бибер и вегета.
  2. Откако течноста ќе испари, тргнете ја тавата од оган, додајте ги мајонезот, киселата павлака и сенфот и промешајте го филот.
  3. На набрашнета работна површина од двете парчиња лиснато тесто со сукало развлечете кори.
  4. На хартија за печење ставете една кора, премачкајте ја со ајварот, врз него ставете ја втората кора и премачкајте ја со филот.
  5. Со помош на хартијата свиткајте ролат и ставете го во тава за печење.
  6. Премачкајте го ролатот со изматената жолчка и наросете сусам, па печете го 45 минути во рерна на 200 степени.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: