Рецепти
Kолач со чоколаден пудинг Ана Ѓорова

Брз и едноставен колач за љубителите на чоколадниот вкус

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 (за пандишпан) )

Шеќер(7 лажици (за пандишпан) )

Млеко(9 лажици (за пандишпан) )

Масло(9 лажици (за пандишпан) )

Брашно(9 лажици (за пандишпан) )

Прашок за печиво(1 (за пандишпан) )

Какао(1 лажица (за пандишпан) )

Шеќер(300 грама (за шербетот) )

Вода(150 грама (за шербетот) )

Млеко(1 Литар)

Шеќер(20 лажици (за филот од пудинг) )

Пудинг од чоколадо(4 Пакувања)

Маргарин(250 Грама)

Еурокрем(200 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Се матат јајцата и 7 лажици шеќер, се додаваат 9 лажици млеко, маслото, брашното, печивото и какаото.
  2. Смесата се истура во плех и се пече 20 минути во рерна на 250°C.
  3. Во меѓувреме се подготвува шербет: во тенџере се зовриваат 150 г вода и 300 г шеќер и се меша додека шеќерот се растопи.
  4. Кога ќе се олади пандишпанот, се прелива со врелиот шербет.
  5. Пудинзите се варат со 20 лажици шеќер во 1 литар млеко. Кога пудингот ќе се олади, се додава маргаринот и 200 г еурокрем, па се филува колачот.
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Динстано месо со печурки
Рибја чорба од ослич
Пилешко со лимон
Потпечена зелка со наут
Крем салата со колбаси
Триаголници со јаболки и ореви
Рум касато
Корнфлекс пита
Пилешка мусака со сос од рузмарин
Солен куглов со шунка
Колач со три слоја
Пита масленица
Брза салата од брокула
Свинско со свежи буковки
Јагнешко печено со пиво
Риба полнета со праз (посно)
Обланди со бисквити и чоколадо
Коцки со какао
Солени бомбици со маслинки
Чоколадни урми
Бела салата
Полнет крап во рерна
Коцки од гриз и праз
Пита со месо и ајвар
Погача со кулен

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: