Рецепти
Мармалад од грозје со јаболки Ана Ѓорова

Необичен и вкусен овошен мармалад од бело грозје и јаболки

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Бело грозје(1 Килограм)

Јаболко(2 )

Шеќер(400 Грама)

Лимон(1/2 )

Ракија(1 мала чашка )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Јаболките излупете ги и отстранете им ги дршките и семките, па исечете ги на коцкички.
  2. Ставете ги во тенџере со сокот од лимон и грозјето. Гответе ги околу 30 минути.
  3. Ставете ја содржината од тенџерето во цедалка за добро да го процедите целиот сок од овошјето.
  4. Сокот ставете го во тенџере на оган со шеќерот и добро измешајте го.
  5. Додајте ја и ракијата, па гответе уште 40 минути. Со дрвена лажица отстранувајте ја пената што се прави при варењето.
  6. На крај од варењето, проверете ја густината на мармаладот – капнете пола лажичка во стаклена чинија.
  7. Мармаладот претурете го во стерилизирани тегли, добро прицврстете ги со капак и превртете ги наопаку.
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Ѓевречиња од мелено месо
Ленени погачици
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Печен ослиќ со брокула
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Торта со цели печени јаболки
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Посен колач со јаболко и банана
Шеќерни јаболки
Мариниран ослиќ (посно)
Кекси со лешници
Сос од грав и лук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: