Рецепти
Школки во вински сос Ана Ристеска

Лесен летен ручек од школки во сос од бело вино на кој нема да можете да му одолеете

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Школки(1 1/2 Килограм)

Вода(150 Милилитри)

Брашно(1 Супена лажица)

Путер(50 Грама)

Магдонос

Јајце(1 )

Ловоров лист(3-4 )

Млеко(150 Милилитри)

Вегета(1 Кафена лажица)

Кромид(1 Главица)

Бело вино(250 Милилитри)

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Во тенџере на оган ги налеваме виното и водата и додаваме масло за јадење. Ги додаваме магдоносот, ловоровите листови, главицата кромид и школките. Посолуваме и наросуваме бибер и вегета.
  2. Во тава на оган со растопениот путер го пржиме брашното.
  3. Јајцето го кршиме и ја делиме белката од жолчката. Ја посолуваме жолчката, го налеваме млекото, наросуваме бибер и промешуваме.
  4. По 15 минути варење содржината од тенџерето ја истураме во цедалка, го вадиме зеленчукот, а месото од школките и течноста ги ставаме во тенџере на оган.
  5. Две црпалки од течноста додаваме во тавата со испрженото брашно, потоа содржината од тавата ја додаваме во тенџерето. Ја додаваме и жолчката со млеко, промешуваме и вариме додека сосот не ја добие потребната густина.
Куглоф со три фила
Овошен колач
Бајадера од урми и кикирики
Кнедли од компири
Посни бомбици со портокал
Растурен омлет со печурки и со гауда
Мини палачинки со спанаќ
Мафини со јаболки и моркови
Алегро колач
Шницли со колбаси
Салата од брокула со прелив од јогурт
Лажни лазањи со зелка и колбаси
Риба со жалфија
Фурнаринки со сос од павлака
Омлет со печурки и чадена сланина
Похувани палачинки полнети со пилешко
Јунешки ќофтиња во сос
Копани со тарана
Чорба од риба и ракчиња
Полнети јајца со кајмак
Торта од кокос и мандарини
Кралска паштета
Ѓулбастии со бешамел сос
Шарена бисквит торта со чоколадо
Полнети мафини со мармалад
Печени пиперки со туна (посно)
Лиснати ролати со пилешко месо
Буковки со салата од туна
Бомбици со зелка
Меден ролат

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: