Рецепти
Куглов со ореви и чоколадо Ана Ѓорова

Вкусен и едноставен десерт за гостите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Шеќер(500 Грама)

Масло(130 Милилитри)

Брашно(650 Грама)

Ванилин шеќер(2 Пакувања)

Прашок за печиво(1 Пакување)

Сечкани ореви(50 Грама)

Црно чоколадо(100 г сечкано )

Какао(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Јајцата изматете ги со малку шеќер, па додајте го останатиот шеќер и продолжете да ги матите.
  2. Во изматените јајца додајте ги маслото, ванилите, брашното и прашокот за печиво и измешајте ги состојките со дрвена лажица.
  3. Откако смесата ќе се соедини, додајте ги сечканите ореви и ситно сечканото чоколадо и повторно мешајте да се изедначи.
  4. Смесата поделете ја на две половини – едната половина истурете ја силиконски калап за куглов (намастен со маргарин), а во втората додајте го какаото и мешајте со дрвена лажица.
  5. Потоа и втората смеса се додава во силиконскиот калап и полека се меша со лажица.
  6. Куглов колачот печете го околу 15 минути во загреана рерна на 180 степени, намалете ја температурата на 150 степени и допечете уште 15 минути.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: