Рецепти
Мариниран ослиќ (посно) Ана Ѓорова

Сервирајте го со додатоци по свој вкус, а најдобро оди со салата од компир и со сок од лимон

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Ослиќ(1 Пакување)

Бело вино(100 Милилитри)

Маслиново масло(50 Милилитри)

Балсамико оцет(10 Милилитри)

Лук(2-3 Чешниња)

Лимон(1 )

Рузмарин

Сол

Кари во прав

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Маслиновото масло, белото вино и оцетот измешајте ги со зачините, сечканиот лук и со 1/2 цеден лимон.
  2. Рибата убаво премачкајте ја со маринадата и оставете ја неколку часа да отстои. Може да ја маринирате рибата од навечер, а да ја печете следниот ден.
  3. Потоа наредете го маринираниот ослиќ во намастена тепсија за печење, полијте го со маринадата и печете го во загреана рерна додека добие румена боја.
Јафа бомбици
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: