Рецепти
Свинско со пиво и со рузмарин Ана Ѓорова

Гурмански ручек за вистинските љубители

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Свински бут(1 Килограм)

Сол

Бибер

Црвен пипер

Сенф(1 Кафена лажица)

Пиво(2 Децилитри)

Свинска маст(2 Супени лажици)

Рузмарин(2 Гранчиња)

Компир(1,5 Килограм)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 150 минути

  1. Месото добро истријте го со сол, бибер, црвен пипер и сенф.
  2. Свинската маст загрејте ја во поголем плех, потоа ставете го месото и пржете го од двете страни додека зарумени. Тргнете го од оган.
  3. Во плехот со месото и масностијата додајте рузмарин, пиво и 2 дл вода.
  4. Покријте го со алуминиумска фолија и печете ги во загреана рерна на 250 степени околу 1 час.
  5. По 1 час извадете го плехот, отстранете ја фолијата и додајте го излупениот и исечен компир на крупни парчиња. Посолете го компирот.
  6. Печете го јадењето без фолија уште 45 минути додека омекне компирот и се запече месото.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Тарт со џем од малини
Дроб во кошулица
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Пита со карамелизирана тиква
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Тарт со вишни
Кнедли од џигер
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Посна сарма со праз и шампињони
Домашна пита со зелка (посно)
Тробоен куглов
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Кокос коцки
Лимон-колач
Штрудлички со јаболко (посно)
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: