Рецепти
Цимет ѕвездички Ана Ристеска

Чајни колачиња од цимет кои покрај одличниот вкус претставуваат и одлична декорација за вашата трпеза

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Шеќер во прав(250 Грама)

Цимет(5 Грама)

Мелени бадеми(250 Грама)

Белка од јајце(2 )

Белка од јајце(за преливот 1 )

Шеќер во прав(за преливот 150 Грама)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути.

 1. Просејте го шеќерот во прав и циметот во еден сад.
 2. Додајте ги мелените бадеми и белките. Матете се додека не добиете мазна смеса.
 3. Кога тестото ќе биде убаво измесено завиткајте го во проѕирна стреч фолија и ставете го во фрижидер 1 час.
 4. Нежно расукајте го тестото со дебелина од 10мм. Повторно вратете го во фрижидер или замрзнувач 15 минути.
 5. Ставете ги белката и шеќерот во прав во сад. Убаво матете ги за да добиете цврст прелив.
 6. Со лажица нанесете убав слој од преливот врз тестото.
 7. Калапот за сечете во форма на ѕвезда потопете го во вода и почнете да сечете ѕвезди од тестото.
 8. Ставете ги на тава која е обложена со хартија за печење.
 9. Тестото кое ви останало преработете го на истиот начин и направете уште ѕвезди.
 10. Оставете ги ѕвездите да се исушат на собна температура околу 2 часа.
 11. Печете ги во претходно загреана рерна на 170 степени околу 10 минути.
 12. Кога ќе се оладат чувајте ги во кутија на суво место.
Цимет ѕвездички
Овошна векна
Торта фантазија
Чоколадни кроасани
Филе Велингтон
Највкусни крофни
Руски колач со афион
Печен ролат од свинско каре
Еврејски колач
Торта со слатко од зелени смокви
Чоколадна торта со суви сливи, урми и ореви
Мустаќи торта
Лиснати погачки
Флија
Француски крем кроасани
Крцкав стек со палента
Козињак со мармалад
Велигденска корпа
Пита со чаен колбас
Ролни со цимет
Тортелини со тиква
Визитарки (посно)
Спонзор торта
Какао торта со фил од чоколадо
Влашка пита
Мини пити со спанаќ и сирење
Свинска пача
Кростата од кајсии
Домашен леб
Полнет венец

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: