Рецепти
Брза пита со блитва и сирење Ана Ристеска

Лесна пита со блитва која ќе ви биде омилена

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(4 Чаши)

Урда(300 Грама)

Јајце(4 )

Кисела павлака(200 Милилитри)

Прашок за печиво(1 )

Јогурт(300 Милилитри)

Млеко(70 Милилитри)

Масло(150 Милилитри)

Блитва(300 Грама)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 60 минути

  1. На листовите блитва им ги отстрануваме рачките, покрупно ги сечкаме и ги динстаме на загреано масло во тенџере на оган. Посолуваме и промешуваме.
  2. Во длабок сад ги кршиме јајцата и ги матиме со жица. Ги додаваме јогуртот и 150 мл масло, и промешуваме.
  3. Издинстаната блитва ситно ја сечкаме и ја додаваме во садот. Ги додаваме урдата и млекото, и промешуваме.
  4. Брашното го мешаме со прашокот за печиво и го додаваме во садот. Мешаме додека смесата не се соедини.
  5. Тркалезната тава за печење со четка ја намрсуваме со масло. Ја ставаме смесата во тавата. Премачкуваме со киселата павлака и наросуваме бибер.
  6. Ја ставаме тавата во рерна и печеме 40 минути на 200 степени и ја вадиме од рерна.
  7. Питата ја вадиме од тавата и ја сечема.
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Свинско со праз
Пилешко со брокули и соја сос
Печени компири со говедско месо
Мариниран ослиќ (посно)
Топло чоколадо со црвено вино
Корнфлекс пита
Праз во рерна со козјо сирење
Чоколадни палачинки
Похувани буковки
Пилешка мусака со сос од рузмарин
Крем чорба од зеленчук
Пикантно свинско
Свинско со пиво и со рузмарин
Домашни равиоли со сирење
Салата со урда и праз
Свинско со свежи буковки
Риба полнета со праз (посно)
Свински гулаш со наут

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: