Рецепти
Панцероти со кашкавал и колбаси Ана Ристеска

Лесно предјадење или појадок кој можете да го послужите со кисело млеко или јогурт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Колбасите ситно ги сечкаме и ги пржиме на загерано маслиново масло во тава на оган.
  2. Чешнето лук и листовите рузмарин ситно ги сечкаме и ги додаваме во тавата. Доматот го лупиме, го сечкаме на ситни коцки и го додаваме во тавата со запржени колбаси. Посолуваме, наросуваме црн пипер, промешуваме и откако и доматот ќе се испржи ја тргаме тавата со филот од оган.
  3. На набрашнета работна маса го ставаме лиснатото тесто, го наросуваме со брашно и го сечеме на 8 правоаголни парчиња. Парчињата ги наросуваме со брашно и со сукалка развлекуваме правоаголни кори.
  4. Врз корите со лажица нанесуваме фил. На покрупната страна од рендето го рендаме кашкавалот и го нанаесуваме врз филот.
  5. Филуваните кори ги преклопуваме на половина и со вилушка ги притискаме краевите за да се залепат.
  6. Ги пржиме панцеротите на поголема количина загеано масло за јадење во тава на оган. Откако ќе поруменат од двете страни ги ставаме на чинија обложена со хартија.
  7. Потоа ги редиме на чинија за сервирање.
Солен колач праз и сирење
Пита со маслинки и печурки
Кнедли од компири
Бела чорба
Полнети ролнички со месо и зеленчук
Лажни лазањи со зелка и колбаси
Фурнаринки со сос од павлака
Ролнички со моцарела
Зимница од везени пиперки
Чорба од риба и ракчиња
Далматинска супа од риба
Намаз од рукола
Полнети јајца со кајмак
Филипински лумпии
Печени пиперки со туна (посно)
Лиснати ролати со пилешко месо
Буковки со салата од туна
Бомбици со зелка
Крокети со праз
Рижото со куркума
Леб со малиџано
Романски качамак
Чорба од домати и печени пиперки (посно)
Ролат со чадено пилешко месо
Чорба од печен лосос
Кремаста чорба со шампињони
Пикантна крем супа со ѓумбир
Компири со сирење и кашкавал
Печурки со кашкавал и сирење
Чорба од лук и карфиол

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: