Рецепти
Пита со печени пиперки и ајвар Ана Ѓорова

Питата е многу вкусна, а се сервира ладна со парче сирење за предјадење или вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Готови кори(500 Грама)

Јајце(5 )

Кисела павлака(4 Супени лажици)

Прашак за печиво(1/2 Пакување)

Црвена пиперка(300 Грама)

Сирење(300 Грама)

Ајвар(4 Супени лажици)

Масло(50 Милилитри)

Сол

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Со жица за матење изматете ги јајцата. Додајте ја во нив и киселата павлака, дробеното сирење и посолете по вкус.
  2. Потоа во смесата додајте и прашак за печиво и една лажица масло, па полека измешајте за да се соедини смесата.
  3. Со масло премачкајте една кора, поклопете ја со друга кора и таа намачкајте ја со масло.
  4. Посипете ја кората со половина од исечканите, претходно печените и исчистени пиперки.
  5. Врз пиперките ставете ја третата кора, па премачкајте ја кората со масло. Ставете ја четвртата кора и премачкајте ја со масло, па рамномерно распоредете половина од филот со јајца.
  6. Поклопете со кори и премачкувајте ги со масло. Повторете ја постапката до шестата кора. Таа премачкајте ја со 2 лажици ајвар.
  7. Филуваните кори свиткајте ги во ролат.
  8. Повторете ја постапката со останатите состојки.
  9. Пред печење на ролатите, премачкајте ги со масло и посипете со сусам, па печете ги во загреана рерна во тавче врз хартија за печење на 200 степени.
  10. По половина час, извадете ги ролатите од рерната и премачкајте ги со останатиот фил од јајца, па допечете ги уште 20 минути.
Колач од тиква
Мешана тава со месо и печурки
Полнето свинско филе
Бељуш
Торта со чоколадо и мармалад
Паприкаш од пржени ќофтиња
Торта со вишни
Пиле полнето со печурки
Мусака со чадена сланина и печурки
Лимон ролат
Ролати од пилешки копани
Овчарска пита
Холандска пита
Јунешки гулаш во црвено вино
Фаџ со суви смокви
Пилешка пепиторија
Полнети шампињони
Овошно желе со јогурт
Панцероти од чоколадо
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Домашни канелони со печурки и бешамел сос
Торта со фил од чоколадо и лимон
Руска пита со ореви и чоколадо
Полнети турски погачици
Чорба од чадено месо
Тиквички на милански начин
Потпечена блитва со сирење
Пилешки крилца со сусам
Солена пита со шампињони
Компири во кремаст сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: