Рецепти
Пита со месо и ајвар Ана Ѓорова

Балканска пита за секакви пригоди

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Готови кори(500 Грама)

Мешано мелено месо(500 Грама)

Кисела павлака(200 Милилитри)

Јајце(4 )

Прашок за печиво(1 )

Газирана вода(150 Милилитри)

Млеко(300 Милилитри)

Ајвар(300 Грама)

Масло(100 Милилитри)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Жолчките се мешаат со ајварот.
  2. Во друг сад белките и 1 јајце се мешаат со прашокот за печиво, киселата павлака, сол, бибер и млекото. Се меша преливот да се соедини.
  3. Во тава со загреано масло на оган пропржете го меленото месо. Зачинете со сол, бибер, промешајте и тргнете ја тавата од оган.
  4. Додајте го преостанатото јајце и промешајте.
  5. Во длабок сад измешајте 100 мл масло и газираната вода.
  6. Во тава за печење, намрсена со масло, ставете две кори – премачкајте ги со мешавината од масло и газирана вода, па врз тоа ставете од филот со мелено месо и прекријте со една кора.
  7. Премачкајте ја кората со мешавина од масло и газирана вода, па врз неа нанесете со филот од ајвар.
  8. Истата постапка повторете ја додека да ги потрошите сите кори и двата фила.
  9. Потоа исечете ја питата на коцки, прелијте ја со мешавината од јајца со млеко и павлака и печете ја 30 минути во рерна на 180 степени.
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Динстано месо со печурки
Рибја чорба од ослич
Пилешко со лимон
Потпечена зелка со наут
Крем салата со колбаси
Триаголници со јаболки и ореви
Рум касато
Корнфлекс пита
Пилешка мусака со сос од рузмарин
Солен куглов со шунка
Колач со три слоја
Пита масленица
Брза салата од брокула
Свинско со свежи буковки
Јагнешко печено со пиво
Риба полнета со праз (посно)
Обланди со бисквити и чоколадо
Коцки со какао
Солени бомбици со маслинки
Чоколадни урми
Бела салата
Полнет крап во рерна
Коцки од гриз и праз
Пита со месо и ајвар
Погача со кулен

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: