Рецепти
Посна пита со праз Ана Ѓорова

Едноставен и посен рецепт за домашна пита

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(500 Грама)

Праз(4-5 страка )

Квасец(1 )

Вода(по потреба да се замеси тестото )

Сол

Масло

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Празот исчистете го, измијте го и исечкајте го ситно, па пржете го на масло. Откако ќе омекне и ќе се испржи, тргнете го настрана да се олади.
  2. Во сад за месење ставете ги брашното и квасецот и со малку сол и вода по потреба замесете го тестото.
  3. Потоа поделете го на два дела – првиот дел расукајте го во подебела кора и ставете ја во намастена кружна тепсија, попрскајте ја со масло и врз неа ставете го испржениот праз.
  4. Одозгора ставете ја и втората кора, попрскајте ја со масло и печете ја во загреана рерна на 200 степени додека зарумени.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Здрава проја со тиквички
Тарт со џем од малини
Шеќерни прженки
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Оревки
Сусам топчиња
Лут зелник
Тарт со вишни
Крокети од тиква и пармезан
Кнедли од крем сирење
Француско „селско“ месо
Кнедли од џигер
Енергетски залчиња од тиква
Тарт со праз
Пита со кисела зелка
Чај со брусница и зачини
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Топчиња од палента
Потпечен карфиол
Здраво чоколадно лепче
Ленени погачици
Чоколадни брауни од тиква
Брза пита од тиква

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: